Віртуальний генератор ЗЧ

Відмінний генератор у звуковому діапазоні частот може вийти з комп'ютера. Необхідно лиш вибрати форму і формат виведення даних і закодувати їх, а звукова карта перетворить цифровий код в аналоговий сигнал, який знімається з виходу LІNE-OUT, за допомогою стандартного штекера. Амплітуда сигналу на виході може досягати рівня 0,5 В. Звичайна звукова карта може генерувати сигнал з частотою до 22 кГц. В Інтернеті можна знайти багато таких віртуальних приладів, які можна використовувати в демонстраційному, лабораторному і дослідницькому експериментах.
Огляд розпочнемо з програми-генератора, яка розміщена на сайті http://safonnikov.name/index.php?for=pc. Генератор звукової частоти (ГЗЧ) використовується для настроювання підсилювачів, при знятті характеристик деяких елементів і блоків радіосхем, при проведенні різних фізичних експериментів (Мал.2.9). Частота сигналу може змінюватися від 1 до 22 050 Гц з дискретністю 1 Гц. Екранна форма генератора складається з трьох панелей: "Частота", "Амплітуда" і "Форма".

Мал.2.9 Екранна форма генератора звукових частот
(автор: Сафонніков Валентин)

У верхній частині панелі "Частота" знаходиться вікно, у якому виводиться частота, яка генерується генератором. Нижче знаходяться кнопки вибору частоти  "+1", "+10", "+100" і "+1000", які дозволяють підвищувати  частоту відповідно на 1, 10, 100 і 1000 Гц, а кнопки "-1", "-10", "-100" і "-1000" –  відповідно знижувати її на 1, 10, 100 і 1000 Гц.
У верхній частині панелі "Амплитуда" знаходиться вікно, у якому виводиться амплітуда  коливань, виражена у відсотках до максимальної гучності, що відповідає вихідній напрузі 1 В. Нижче знаходяться кнопки зміни амплітуди "+1", "+10", які дозволяють збільшувати амплітуду коливань відповідно на 1% і 10%, а кнопки "-1", "-10" її зменшувати на 1% і 10%.
Однією з кнопок на панелі "Форма" можна вибрати форму коливань: "Sіn" –  синусоїдальні, "Прямоугол" – прямокутні, "Треугол" – пилкоподібні коливання. Кнопка "ОК" використовується для вимикання генератора і закінчення роботи з програмою.
Наступні дві програми можна скачати з Інтернету за адресою http://www.radiofan.ru/. Marchand Functіon Generator - генератор дозволяє формувати сигнал по обох каналах (мал.2.10). Особливістю цього генератора є те, що для кожного каналу окремо можна задати амплітуду та форму сигналу (синусоїдальний, прямокутний, трикутний, імпульсний). Верхня межа частоти - 20000 Гц.

Мал.2.10  Екранна форма  Marchand Functіon Generator

Sіne Wave Generator 3.0 – програма-генератор з яскравим дизайном і верхнім рівнем частот в установках 40000 Гц. Сигнал формується тільки синусоїдальної форми (Мал.2.11). Є можливість задавати sweep-сигнал, правда тут задається тільки інтервал частот, час наростання завжди залишається фіксованим.

Мал.2.11  Екранна форма  Sіne Wave Generator 3.0  

І на кінець вашій увазі пропонується власна розробка генератора звукових частот (Мал.2.12). Він генерує сигнали синусоїдальної форми в діапазоні частот від 20 Гц до 20000 Гц. Особливістю роботи генератора є два режими роботи: генерація фіксованої частоти  та генерація діапазону. Передбачена можливість роздільного або сумісного регулювання гучності та фази лівого та правого каналу. В разі потреби можна активізувати один з трьох режимів виведення сигналу: по лівому, правому або по обох одночасно. Вибрані налаштуваня можна зберегти для їх активізації прои наступному ввімкнені генератора.              
Мал.2.12  Екранна форма  генератора звукових частот 
(автор Наконечний Леонід)  
  
Незважаючи на простоту подібного програмного забезпечення, практично жодна  з представлених програм-генераторів не повторює іншу, кожна з них відрізняється якимись своїми особливостями.  У своєму різноманітті ці програми надають досить широкий вибір можливостей обмежених лише відносно невеликим частотним діапазоном звукової плати комп'ютера.